Jedna od prvih stvari koja se vezuje za lidere je da imaju odgovore na sva ili većinu pitanja. Na taj način grade svoj autoritet kod tima i ostalih kolega i dodatno osnažuju svoje samopouzdanje. Navikli smo da lideri znaju kuda ćemo i kako i da nam to uliva poverenje.
Zašto onda mislim da je ne znam veoma moćna reč i zašto je vežno da je (i) lideri koriste?
1) Ne znam je prvi i najdragoceniji korak ka znam
Kada nešto ne znamo i toga smo svesni, dobijamo podstrek i zamah ka tome da saznamo. Ne znam nam daje jasnoću i motiv da dođemo do rešenja i saznanja. Kada mislimo da nešto znamo ili delimično mislimo da znamo, to nas podstiče da ostanemo u „zamagljenoj“ zoni, koja nas zavarava ili uljuljkava i zahvaljujući tome ne idemo ka „znam“ koje nam je potrebno i koje zaista želimo.
2) Ne znam nas uči da pitamo i čujemo nove ideje i predloge
Za lidere je uvek korisno da pitaju članove svog tima za mišljenje, posebno kada se tiče njihove specifične ekspertize. Dobra i „radoznala“ pitanja umeju da budu mnogo korisnija i moćnija od uverenja da sve znamo. Kroz proces pitanja se najviše uči, tako da nas ona uvek vode ka odgovorima i znanju.
3) Ne znam nas štiti od pretpostavki i pogrešnih zaključaka i tako stavlja fokus na rešenja
Kada nismo sasvim sigurni da li neki projekat kasni sa razlogom ili ne, da li je tim uradio sve što je mogao da uradi i da li je moguće sprečiti napravljenu štetu, mnogo je korisnije da krenemo od ne znam i postavimo timu prava pitanja. Tako ćemo, bez unapred donetih „presuda“ ostati u zoni rešavanja problema i omogućiti svim učesnicima u projektu da daju svoje viđenje, predloge i moguća rešenja.
Atmosfera će biti (bar malo) manje napeta i podsticajnija za razrešenja. Ne znam nas u takvim situacijama čuva od generalizacija i deljenja „etiketa“ na osnovu prethodnih iskustava, tako da ukidamo svoje matrice uverenja po kojima neko ili nešto „uvek napravi problem“.
4) Kada nešto ne znamo, onda smo mnogo svesniji i konkretniji u vezi sa onim što stvarno znamo
U trenucima kada razmišljamo o nečemu što ne znamo i izlistavamo znanja koja su nam potrebna, a nemamo ih, korisno je da se zapitamo: šta sve već znamo? Naše autentično stručno znanje tada dobija na težini i jasnoći, jer ga posmatramo i kalibriramo u odnosu na ono što ne znamo.
Često se dešava da krenemo od toga šta sve ne znamo, a da onda praveći „inventar“ znanja dođemo do impresivnog spiska sjajnih veština, koje smo zanemarili ili podrazumevali.
5) Ne znam oslobađa, smanjuje pritisak i otvara nas ka novim pravim i iskrenim odlukama
Kada sam svesno prihvatila stanje ne znam koji mi je naredni korak u karijeri, osetila sam ogromno olakšanje i slobodu da uzmem vremena koliko mi je potrebno da (sa)znam. I tada sam znala da ću doći do pravih ideja i rešenja. Ne znam mi je dalo osećaj slobode, koja je u stvari bila preduslov za javljanje jasnih i pravih slika, koje su stvarno došle.
Kada smo sa ne znam na ti, lakše prihvatamo neizvesnosti, koje su za lidere često neminovnost u poslovnom okruženju, bez obzira da li ste vlasnik biznisa ili radite u nekoj firmi ili većem sistemu.
I zato kada sledeći put čujete kako u sebi ponavljate neku od ovih ili sličnih rečenica:
- Ne znam odakle da počnem.
- Ne znam kuda ću dalje.
- Ne znam kako da rešimo taj problem.
- Ne znam šta je najbolje sada da uradim.
Znajte da ste sigurno na pravom putu! Znam vas čeka odmah iza ugla. 😊
Kakva su vaša iskustva sa korišćenjem ne znam? Bilo bi mi drago da ih podelite u komentarima.
Ako vas zanima kako vas ja mogu podržati u postizanju odličnih rezultata u radu sa timovima prijavite se na besplatne uvodne 60-minutne konsultacije.
I upišite se na mejling listu kako biste redovno dobijali moje tekstove o liderstvu u svoj inboks. Dovoljno je da popunite dva polja u nastavku.
Bilo bi mi veoma drago kada biste u komentarima podelili svoja dobra iskustva sa prihvatanjem podrške i opisali vaš omiljeni i najkorisniji vid podrške.