marija.simeunovic@studiostepenik.rs   +38163 230 161

Stepenik

  • Programi
    • Individualni program za lidere na prekretnici
    • Biznis coaching sesije
    • Veštine vizuelne komunikacije – radionica
    • Efikasne tehnike komunikacije – radionica
  • Biznis oblasti
  • Najam prostora
  • Blog
Marija Simeunovic
sreda, 28 novembar 2018 / Objavljeno u Biznis coaching, Biznis Konsalting, Coaching

Biti a ne raditi – kako to donosi efikasnost?

Da li volite osećaj kada na kraju dana iza sebe imate čitav niz uspešno obavljenih stvari? Još kad se na kraju nedelje ili meseca osvrnete i nabrojite mnogo, mnogo toga što ste uradili.

Priznajem, obožavam kad uveče mogu da precrtam i štikliram sve sa svih mogućih spiskova koje sam sebi napravila. Osetim se produktivno i ispunjeno. Osetim se vredno.

Šta se dešava kada uprkos svim ispunjenim spiskovima ne dobijamo očekivane rezultate?

Šta to ne štima iako smo vredni svaki dan, po ceo dan?

biti a ne raditi unapredjuje poslovne rezultate

 

Biti, a ne raditi – kako to unapređuje efikasnost?

 

Poruku „Biti, ne raditi“ (Being, not doing) videla sam mnogo puta i delovala mi je na prvi pogled jednostavno, jasno i poznato. „Da, treba da budemo svesni sebe i trenutka u kome smo. Vredni smo i savršeni baš takvi kakvi jesmo. Eto, razumela sam, lako je.“

 

Deseti put kad se ovaj citat pojavio na nekom od ekrana, prvo sam pomislila „evo ga opet, pa šta“, a onda sam se malo zamislila nad tim da li umem samo da budem, a da ne radim. Kako se to postiže? Nisam mogla ni da zamislim, jer kako ću da uspem i napredujem u nečemu ako (mnogo) ne radim na tome. Ako ne radim, nisam vredna i ne mogu da očekujem uspeh.

 

I pošto mi je to lično uverenje da me samo aktivnosti definišu kao vrednu bljesnulo pred očima kao ograničavajuće i pogrešno, odlučila sam letos da probam da ga preoblikujem.

Aktivnosti sam svela na minimum, oslobodila prostor i svoje vreme i dozvolila sebi (samo) da „budem“.

Bukvalno sam se fokusirala na to da ne pravim spiskove i zadatke, već da ostavim dovoljno „neradnog“ vremena. Nije mi išlo glatko, jer „nije bilo logično“, ali sam bila dosledna.

 

Rezultati su počeli da se pojavljuju posle nekoliko dana i iznenadili me. Krenule su da mi se javljaju dobre ideje.

Nisu to bile bilo koje ideje, već one koje su bile odgovor na moje višemesečne dileme, preispitivanja, strahove i upitanosti. „Pojavila se“ moja KIVI metoda koja je uvek bila tu, a nisam mogla da je prepoznam i zabeležim. Sa metodom se uobličio i format tromesečnog KIVI individulanog programa.

 

Zatim mi je sinulo da najviše mogu da pomognem klijentima koji su na prekretnici u svojim biznisima i (liderskim) karijerama. Sve se lako i jednostavno složilo u logičnu celinu u trenutku kada sam sebi dala dozvolu da ne razmišljam, da je dovoljno da budem prisutna u trenutku, da napravim „prazninu“.

 

 

Shvatila sam da mi je do tada glava uglavnom u „oblaku“ briga, dilema, strahova, informacija, planova i da istražujem budućnost i prošlost, a samo prelećem preko sadašnjosti. Priznala sam da me bavljenje silnim aktivnostima lepo štiti (i opravdava) da se suočim sa ključnim biznis temama i pitanjima.

Za ozbiljne poslovne odluke potrebno je da odvojimo dovoljno prostora i vremena i da budemo usklađeni sa svojim stvarnim namerama. Da bismo to uspešno izveli, potrebno je „da budemo i da ne radimo“.

Prisutnost u trenutku nam pomaže da jasno dešifrujemo šta osećamo, u kojoj smo tački u poslu, šta zaista nameravamo da ostvarimo i kako do toga da dođemo.

 

Kada previše radimo to nas „sprečava da mislimo“.

 

Ne kažem da treba svaki dan po ceo dan da gledate u plafon i mislite pozitivno i sve će doći na svoje. Međutim, ako radite intenzivno svaki dan po 10 sati i tako godinama, onda bi jedan sat dnevno „praznine“ u glavi bio veoma koristan. Kada stalno radite na realizaciji manjih i većih zadataka i svakodnevno „proizvodite“, ne ostavljate sebi dovoljno prostora da se malo izmaknete od svakodnevice i dobro razmislite kako biste mogli mudrije i bolje da delujete.

 

I dalje uživam u precrtavanju spiskova i raduje me kad vidim da „sam se pomerila“. Međutim, kad dođe trenutak da zastanem, razmislim i ne radim, čak i kada deluje da na kraju dana neće biti precrtavanja, znam da je to u redu.

Ne samo da je u redu, nego je korisno, svrsishodno, pohvalno i vredno. Donosi mi drugačije blagodeti, jasnoću i vrlo je korisno za biznis.

 

Kakvo je vaše iskustvo sa štikliranjem spiskova i namernim „neradnim“ fazama? Da li lako zastanete i napravite svesno prazninu u svom raspredu i glavi?

Da li umete da budete i da ne radite?

 

Ako želite, prijavite na mejling listu kako biste redovno dobijali moje tekstove i druge korisne i besplatne sadžaje u svoj inboks. Dovoljno je da popunite dva polja u nastavku.




  • Tweet
Tagged under: biznis coaching, biznis konsalting, coaching, leadership

What you can read next

biznis uspeh
Kako da se izborite sa osećajem da „to više nije to“ u vašem biznisu
Menadžerske veštine – 3 puta po 3 saveta za menadžere koji stvarno rade – I deo
motivacija zaposlenih - saveti
Motivacija zaposlenih – gde se sakrila?

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Novo

  • Da li je vaš uspeh vaš zlatni kavez?

    Da li osećate da ste postigli uspeh koji bi mno...
  • biznis uspeh

    Kako da se izborite sa osećajem da „to više nije to“ u vašem biznisu

    Kraj godine se bliži i svi već sumiramo rezulta...
  • vodjenje tima je najvaznija liderska vestina

    Vođenje tima, zašto da se time uopšte bavim?

    Ako sebi često postavljate ovo pitanje, imam do...
  • lider je uvek tu za tim

    Zašto moj tim stalno pravi greške?

    Ovo nije samo pitanje – ovo je veoma važan sign...
  • motivacija zaposlenih - saveti

    Motivacija zaposlenih – gde se sakrila?

    Poznajem mnogo lidera kojima ovo pitanje pada n...

Kontaktirajte nas
Telefon +38163 230 161
Email: marija.simeunovic@studiostepenik.rs
Studio Stepenik, Bulevar Zorana Djindjića, Novi Beograd

  • Pratite nas na:

Studio Stepenik © 2018. Sva prava zadržana

TOP